دانلود تحقیق ازدياد برداشت از مخازن نفتي به روش ميكروبي

مطالب دیگر:
📃دانلود پاورپوینت: بررسی نقش و اصول هندسه در معماری اسلامی و تحلیل اصول هندسی در بناهای اسلامی📃تحلیل مقایسه ای بین مدل شرطی قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای و سرمایه ای کاهشی در تبیین ن📃بررسی فرآیند جوشكاري اصطكاكي ((Fraction Welding و عوامل موثر در قابليت جوشكاري به همراه پاورپ📃بررسی اصول کار ترمز های ضد قفل و سيستم ترمزهاي هيدروليكي و پنوماتيكي و محاسبات و طراحي سيس📃ارائه روشی نوین و جدید برای فشرده سازی پست های فشار قوی PASS SYSTEM📃گزارش کارآموزی در شرکت صنعتی کیمیا فراور، بررسی شبکه های کامپیوتری در انواع سیستم های عام📃بررسی تنظیمات شبکه های کامپیوتری در انواع سيستمهاي عامل📃دانلود پاورپوینت: بررسی انواع ماشین های خاکورزی، بسیار جامع و مفید📃بررسی ویژگی ها و پیشتازان هواپیماهای جنگنده نسل پنجم📃گزارش كارآموزي در شركت دخانيات قشم با موضوع نرم افزار حسابداري آلور ALVER📃معرفی و آموزش نرم افزار حسابداري آلور ALVER📃جزوه و پاورپوینت درس مبانی بیوشیمی (3) نوشته دکتر ربانی📃بررسی انواع سقف های سازه ی مرکب و روش اجرایی سقف های کامپوزیت📃جزوه پاورپوینت مبانی کامپیوتر و برنامه سازی📃بررسی انواع نظریه های گراف و کاربرد آنها و تطابق ها و درخت ها📃بررسی انواع شیوه هاي مدیریت تجهیزات پزشکی📃بررسی انواع روشهاي پيشگيري از بارداری، جامعترین در سطح اینترنت📃بررسی کنترل بیولوژیکی آفات توسط زنبور Habro brakon hebetor) )📃پروژه درس روستا، بررسی بافت و ساختار جامعه شناسی روستای بالاجاده در دامنه‌ شمالي البرز📃بررسی انواع مبلمان حمام و دستشويي و دکوراسیون و مشخصات فني حمام و سرويس بهداشتي
يكي از كاربردهاي بيوتكنولوژي، استفاده از ريزسازواره­ها (ميكروارگانيزمها) در صنايع نفتي ميباشد. اين كاربرد, با توجه به گستردگي صنعت نفت در كشور ما بايستي مورد توجه خاص قرار گيرد. مطلب زير از طرف خانم اعظم لقماني براي شبكه ارسال شده است كه در پروژة|610113|modlib
با سلام و خیر مقدم،در این پست توضیحات فایل دانلود تحقیق ازدياد برداشت از مخازن نفتي به روش ميكروبي قابل رویت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

يكي از كاربردهاي بيوتكنولوژي، استفاده از ريزسازواره­ها (ميكروارگانيزم‌ها) در صنايع نفتي مي‌باشد. اين كاربرد, با توجه به گستردگي صنعت نفت در كشور ما بايستي مورد توجه خاص قرار گيرد. مطلب زير از طرف خانم اعظم لقماني براي شبكه ارسال شده است كه در پروژة كارشناسي ارشد خود (در دانشگاه صنعتي اميركبير), بر روي ازدياد برداشت از مخازن نفتي با استفاده از ريزسازواره‌ها، تحقيقاتي آزمايشگاهي داشته و در اين رابطه مقالاتي نيز در ششمين كنفرانس ملي مهندسي شيمي و دومين همايش ملي بيوتكنولوژي ايران ارائه كرده است:

استفاده از ميكروب‌ها در ازدياد برداشت نفت بحث جديدي نيست. اولين مورد مكتوب، در سال 1913 مربوط به ج.ب.ديويس (J.B.Davis) است. در سال 1946، سي.اي.زوبل (c.a.zobell) فرايندي براي بازيافت ثانويه نفت با استفاده از ميكروب‌هاي بي‌هوازي و مكانيزم انحلال مواد معدني سولفاتي ثبت كرد.

اولين آزمايش ميداني ازدياد برداشت نفت به‌روش ميكروبي (MEOR)، در سال 1954 در يكي از ميادين نفتي آركانزاس انجام گرفت. اما با وجود موفق بودن، به‌دليل در دسترس بودن منابع نفتي ارزان‌قيمت، اين شيوه‌ها كنار گذاشته شدند. در دهة 1970 مجدداً به‌دليل ناپايداري قيمت نفت و گرايش به بيوتكنولوژي، اين شيوه‌ها مورد توجه قرار گرفتند. از 1980 به بعد به‌دليل افزايش قيمت نفت در كشورهاي گوناگون، اين روش‌ها كم و بيش متداول شدند و به‌نظر مي‌رسد كه در آينده تنها شيوة افزايش برداشت عملي باشند.

مخازن مناسب براي MEOR بايد واجد شرايط زير باشند:

دما كمتر از C ˚75، شوري تا ppm 100000، pH بين 4 تا 9 ، تراوايي بيش از mD 75، سنگيني نفت بر اساس API بيش از 18، فشار تا atm12000 و عمق كمتر از m3500. در اين ميان بيشترين تاثير مربوط به دما و تراوايي است. ميكروب‌ها با سازوكارهاي مختلفي به شرح زير به افزايش برداشت نفت كمك مي‌كنند:

1- توليد اسيد آلي كه منجر به انحلال سنگ‌هاي كربناتي و توسعة كانال‌ها مي‌شود.

2-احياء گوگرد در تركيبات گچي و انيدريدي و مواد معدني سولفاتي كه نفت به دام افتاده درآنها را آزاد مي‌كند.

3- توليد گازهايي از قبيل متان، دي‌اكسيدكربن، هيدروژن و نيتروژن كه نفت را از فضاهاي مرده به خارج مي‌رانند.

4-توليد حلال‌هاي مختلف از قبيل اتانول، استون و الكل كه با انحلال يا تورم رسوبات آلي به تحرك فاز نفت كمك مي‌كنند.

5- توليد مواد فعال سطحي و دترجنت كه كشش سطحي وكشش فصل مشترك نفت و آب را كم مي‌كنند و نفت را از سنگ جدا مي‌كنند.

6- توليد بيوپليمر كه به‌طور انتخابي، مناطقي با تراوايي بالاتر را مسدود نموده، در نتيجه جريان سيال به طرف نقاطي با تراوايي كمتر هدايت مي‌شود.

7- تجزيه مولكول‌هاي هيدروكربني بزرگ و كاهش گرانروي نفت.

باكتري مناسب براي MEOR بايد:

3- تركيبات متابوليكي مناسب از قبيل گاز و اسيد و حلال توليدكند،
4- قادر به تحمل شرايط محيطي خشن از قبيل دما و فشار و شوري بالا باشد،

5- براي رشد و متابوليسم به مواد مغذي پيچيده نياز نداشته باشد،

6-بتواند مواد ضدخوردگي و ميكروب‌كش را به خوبي تحمل كند،

7- در حضور فلور ميكروبي چاه جمعيت غالب باشد .

8- بتواند شرايط بدون اكسيژن يا غلظت اندك آن را تحمل كند.

بازیافت نفت به شیوه افزایش یافته عوامل میکروبی یا MEOR

یک اصل پایه درزمینه عوامل میکروبی وفیلم با لایه ای بسیار ظریف بیولوژیکی = بیوفیلم اصول وقواعد مکانیکی MEOR دریک سطح مولکولی در حقیقت کاملاً ساده است اما بایستی جهت حصول ودستیابی به میزان بازدهی بالا ودرجه تاثیر فرآیند مذکور اصول مکانیکی بطور کامل شناخته شود عوامل میکروبی موجود درروش MEOR استفاده ساده از هیدروکربن ها ومیکرواورگانیزم های غیر بیماری زامی باشد

شامل 68 صفحه فایل word قابل ویرایش